• Úspěchy našich žáků

• Matematický klokan

• I ve školním roce 2023/2024 se naši žáci zúčastnili celosvětové matematické soutěže Matematický klokan. Stává se již tradicí, že se umisťují na předních místech okresního kola.

Gratulujeme Martinu Smolíkovi za umístění na 1. místě v kategorii Kadet a Evelínce Svaté, která obsadila 2.-3. místo v kategorii Cvrček.

• PIšQworky

• Ve středu 1. 11. 2023 se na gymnáziu a SOŠ v Nové Pace konalo krajské kolo soutěže pIšQworky. Naši školu reprezentovaly dva týmy. Mladší chlapci se umístili ve druhé polovině startovního pole. Velká gratulace směřuje k týmu složenému z osmáků a deváťáků, který vybojoval PRVNÍ MÍSTO a postup do krajského kola.

• Příběhy našich sousedů

• Skupina žáků 2. stupně prezentovala 5. 4. 2023 v Porotním sále jičínského zámku projekt Paměti národa nazvaný Příběhy našich sousedů. V projektu se děti učí vést rozhovor a následně ho zpracovat do výstupu - reportáž či komiks. Děti předvedly velice povedené výstupy a prezentace, na které se můžete podívat v odkazu níže.

Projekt nebyl soutěžní, ale i tak se k jednotlivým zpracováním a prezentacím vyjadřovala tříčlenná porota – historička z Muzea hry Jičín Hana Fajstauerová, pedagožka Lenka Marková a redaktorka Českého rozhlasu Hradec Králové Vladislava Wildová. Porota ocenila úsilí a péči, které žáci do své práce vložili. Patří jim za to uznání a dík.

Foto: Post Bellum

• Mezinárodní testování PISA

• V roce 2022 se žáci devátého ročníku zúčastnili mezinárodního testování PISA v matematické, čtenářské a přírodovědné gramotnosti. Testování se účastnilo přes 10 000 žáků z více než 400 škol (z toho přes 200 škol základních). V porovnání s ostatními zapojenými základními školami se naši žáci umístili ve všech třech gramotnostech v první desítce. Konkrétně v matematické gramotnosti obsadili 3. místo, ve čtenářské gramotnosti 4. místo a v přírodovědné gramotnosti 9. místo.

• Soutěž Zlatý list

• Na prvním stupni vévodila ve školením roce 2021/2022 soutěž Zlatý list.

Této přírodovědné soutěže se v základním kole zúčastnilo hned několik družstev žáků z prvního stupně. V rámci školní družiny se s paní učitelkou Miluškou Bílkovou seznamovaly s přírodninami a živočichy a připravovaly se na soutěž. Dvě družstva postoupila do krajského kola, kde nejmladší obsadili 2. místo a mladší žáci vybojovali zlatou medaili. Jako vítězové postoupili do národního kola soutěže. Národní kolo  je několikadenní akce plná exkurzí, poznávání přírody a soutěžních aktivit. Páťáci se vrátili nadšení plní elánu do dalšího poznávání přírody. Ačkoli se umístili nakonec na posledním místě z 12 zúčastněných týmů, byl to pro ně nezapomenutelný zážitek.

• Příběhy našich sousedů

• Ve školním roce 2022/2023 se někteří žáci 7. a 8. ročníku společně s panem učitelem Robertem Smolíkem zapojili do projektu organizace Paměť národa - Příběhy našich sousedů.

V průběhu roku se děti zúčastnily několika workshopů, v nichž se naučily zpracovat rozhlasovou reportáž. Vyzpovídaly pamětníka pana Bohumíra Procházku a z jeho vyprávění sestříhaly záznam. Připravily prezentaci toho, co je na vyprávění nejvíce zaujalo a vše představily na slavnostní závěrečné prezentaci v Porotním sále jičínského zámku.

• Eduzměna

• Naše škola je zapojena jako kontrolní škola v projektu Eduzměna (https://www.eduzmena.cz/cs). V rámci tohoto projektu byli ve školním roce 2021/2022 testování žáci 6. a 9. ročníku v matematické a čtenářské gramotnosti. V obou gramotnostech byli žáci úspěšní.

• Matematický klokan 2022

• V letošním roce byli naši žáci úspěšní i celosvětové matematické soutěži Matematický klokan.

V okresním kole se umístil v kategorii Cvrček na 1. místě Jirka Smolík, v kategorii Benjamín na 1. místě Hanka Medunová a na 3. místě Martin Smolík, v kategorii Kadet obsadil Michal Roček 2. místo.

V krajském kole zabodoval Jirka Smolík na 10. místě, Hanka Medunová na 1. místě a Michal Roček na 3. místě.

Hanka Medunová se stoprocentním bodovým ziskem 120 bodů obsadila 1. místo i v republikovém kole.